Artykuły
Czyli dlaczego warto być uczącym się menedżerem?
Świadomość kadry kierowniczej, dzięki rozpowszechnianiu się wiedzy na temat procesów HR rośnie z roku na rok. Wciąż jednak managerowie i kierownicy popełniają niewybaczalne błędy, które znacząco obniżają motywację i efektywność podwładnych pracowników. Oto lista 5 najczęściej popełnianych grzechów managerów i wskazówki jak się ich wystrzegać.
Przeglądając różnego rodzaju portale i serwisy internetowe, wielokrotnie natkniesz się zapewne na artykuły lub filmiki pokazujące bardzo ciekawe i zarazem przerażające zjawisko, które media ochrzciły mianem "znieczulica społeczna". W skrócie – kiedy na ulicy leży osoba potrzebująca pomocy, wszyscy albo obchodzą ją szerokim łukiem, albo całkowicie ignorują jakby osoba ta w ogóle nie istniała… Dlaczego ludzie nie pomogą Ci na ulicy, kiedy tego potrzebujesz? Czy to za sprawą faktu, że w dzisiejszym świecie każdy widzi tylko czubek własnego nosa? Psychologowie znaleźli odpowiedź na powyższe pytania – w 99% takich przypadkach dochodzi do zjawiska, które nazywamy "rozproszeniem odpowiedzialności społecznej".
Stało się, obiecałem sobie i Wam, że w końcu spróbuję znaleźć czas, żeby pisać trochę częściej Blog z Życia Trenera. Dziś zamieszczam wpis, do którego zainspirował mnie pewien niesamowity występ magiczny.
W jednym z wcześniejszych wpisów, opowiadałem już, że kiedy prowadzę szkolenia dla firm, zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, jak pęknięte spodnie przed szkoleniem. Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić tzw. "trudnym" uczestnikom – najlepszym motywatorom świata w trakcie szkolenia!
Prowadząc szkolenia dla firm i różnych instytucji, nie sposób nie naciąć się na różnego rodzaju oszustwa. Czasem są to oszustwa delikatne, ale bardzo irytujące, czasem poważniejsze, czasem natomiast takie, które ja nazywam mianem "chachmenctwa". Dziś opowiem Wam historię, która przydarzyła mi się jakiś czas temu i bardzo solidnie zmieniła moje podejście do negocjacji cenowych z firmami potrzebującymi "pilnej pomocy". Posłuchajcie...
Jednym z nieodłącznych elementów pracy zawodowej trenera biznesu jest podróżowanie. Nie ważne, czy prowadzisz swoją firmę szkoleniową i pozyskujesz klientów z całego rynku, czy jesteś trenerem wewnętrznym dla większej/mniejszej firmy i jeździsz po regionach, w których firma prowadzi działalność – podróżujesz. Bywa, że podróżowanie po Polsce jest ekscytujące i dostarcza wielu niesamowitych wspomnień, innym razem skutecznie psuje Ci nastrój. O życiu w podróży można powiedzieć na pewno jedną bardzo ważną rzecz – trzeba się do tego przyzwyczaić, a na początku wcale może nie być łatwo.
Kiedy rozmawiam z uczestnikami szkoleń w trakcie warsztatów poświęconych pozyskiwaniu klientów i zaczynamy omawiać zagadnienie wykorzystywania konferencji, wydarzeń publicznych i wystąpień jako okazji do wypromowania własnej firmy, zazwyczaj pytam ich, kto nie lubi występować przed ludźmi i z jakiego powodu. Robię to, ponieważ nie zdarzyło się jeszcze szkolenie, na którym nie znalazłaby się chociaż jedna osoba, która ma problemy z wystąpieniami przed ludźmi. Szkolenia dla firm są o tyle komfortową sytuacją, że mogę z uczestnikami przepracować różne rzeczy ich trapiące – zazwyczaj zaczynam więc zgłębiać temat i wypytywać, co takiego w wystąpieniach publicznych powoduje lęk u ludzi. Najczęściej wskazywanym przez nich powodem jest "lęk przed ośmieszeniem się i utratą autorytetu", np. w sytuacji, w której ktoś z sali zadaje prowadzącemu niewygodne pytanie. Jak można sobie z tym poradzić?
szkolenia dla firm szkolenia managerskie szkolenia gdansk szkolenia warszawa szkolenia lublin szkolenia sprzedazowe
Szkolenia dla firm to tematyka nie tylko bardzo ciekawa, ale także niezwykle rozległa. Z roku na rok rośnie świadomość zarządzających oraz samych właścicieli firm na temat rozwoju pracowników. Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że jedynie inwestując w rozwój pracownika można trwale zwiększyć przychód firmy. Niestety sama organizacja takiego przedsięwzięcia nie jest już taka łatwa. Istnieją co najmniej trzy czynniki, które muszą stać na wysokim poziomie, aby szkolenia dla firm były inwestycją o wysokim wskaźniku zwrotu kapitału.
Jak Twoje spodnie mogą utrudnić szkolenie dla firm? Słów kilka o sytuacjach trudnych na szkoleniach.
Każdy trener prędzej czy później zetknie się z różnego rodzaju sytuacjami trudnymi w trakcie swojej pracy. Część z nich wynika z całkowitego przypadku, część natomiast ze zwyczajnej nieostrożności trenera. Wiem, co mówię - w zawodzie trenera musisz być ostrożny jak skradający się wojownik ninja. Najważniejsze pytania, jakie musisz sobie zadać to: w jaki sposób poradzę sobie z taką sytuacją? Jak na nią zareaguję? Czy poddam się wielkiej i kosmatej panice (jak pisał W. Cejrowski), czy może szybko przejdę do działania i zareaguję tak, aby uporać się z problemem?
Każdy trener organizujący szkolenia dla firm swoich klientów prędzej czy później zetknie się z problemem dotyczącym znalezienia odpowiedniego miejsca na przeprowadzenie warsztatów. W czym tkwi problem?
Masz pytania?
Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat szkoleń lub uzyskać ofertę?